Badanie RTG klatki piersiowej 59-latka

Witam serdecznie! Robiłem rutynowe badanie rtg klatki piersiowej. W opisie prześwietlenia grubym drukiem napisano: Wnęki naczyniowe szerokie oraz Sylwetka serca powiększona aortalna. Czy to coś groźnego? Proszę o odpowiedź. Dziękuję. Hieronim B.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W podanym wyniku nieprawidłowość stanowi poszerzenie wnęk oraz powiększenie sylwetki serca. Dopisek sylwetka serca aortalna oznacza przede wszystkim powiększenie lewej połowy serca. Podany wynik wskazuje na niewydolność krążenia. Wskazana jest konsultacja kardiologiczna oraz wykonanie badania ECHO serca.