Bezpieczne odchudzanie u 16-latki

Witam, mam 16 lat ważę 75 kg i mam 176 wzrostu, jednakże jest trochę tłuszczu na moim ciele i chciałbym to zrzucić aby na następne wakacje widać było bardziej mięśnie niż sadełko.
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję zastosować się do zasad zdrowego odżywiania i rozpocząć regularną aktywność fizyczną w postaci dowolnego sportu - może to być pływanie, fitness, ćwiczenia na wybrane partie ciała, gry zespołowe, bieganie itp. Ważne aby były realizowane systematycznie, minimum 3-4 razy w tygodniu w wymiarze ok 45 minut.
W kwestii diety istotna jest regularność spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Unikać należy natomiast kalorycznych produktów - zwłaszcza przekąsek typu chipsy i słodyczy oraz napojów słodzonych (soki, coca cola, wody smakowe itp.)
pozdrawiam