Jak schudnąć 15 kg w miesiąc?

Mam 15 lat , 164 cm wzrostu i ważę 75 kg. Czuję się źle , ponieważ czuję się strasznie grubo . Chciałabym schudnąć co najmniej 15kg w niecały miesiąc. Co mam zrobić , żeby szybko stracić na wadze bez obawy przed ponownym przytyciem ?
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Tak szybka utrata masy ciała nie jest możliwa, gdyż właśnie zbyt intensywne tempo tego procesu jest przyczyną popularnego efektu jo-jo. Zalecane tempo odchudzania to 0,5 kg./tydzień - dzięki temu utrata masy ciała jest bezpieczna dla organizmu i trwała.
W kwestii zdrowszego stylu życia, warto pamiętać o
regularności spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Warto zadbać również o regularną aktywność fizyczną.

Niestety muszę Cię zmartwić, ponieważ tak duży spadek masy ciała jest nienaturalny i może być szkodliwy dla Twojego organizmu. Nie polecam tak radykalnych działań. Skuteczne odchudzanie to takie, które pozwala nam zrzucić sukcesywnie zbędne kilogramy (ok. 1 kg na tydzień), a dodatkowo uczy nas odpowiedniego odżywiania zostawiając pozytywne przyzwyczajenia na dalsze życie. Ponieważ jeśli zgubisz zbędne kilogramy w tak szybkim czasie i powrócisz do swoich starych przyzwyczajeń, jest niemal pewne, że waga wróci, a jest wielce prawdopodobne, że z nadwyżką. Pozdrawiam.