Co mam zrobić, żeby przytyć 10 kg?

Mam problem, waze 65kg przy 185cm wzrostu. Chciałbym przytyć ok. 5-10kg. Trenuje piłkę nożną 3razy w tygodniu trening 1,5h + mecz, oraz sporadycznie chodzę na siłownie. Mam pytanie co powinien zrobić i jaką dietę zastosować aby przytyć trochę.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wysoki stopień aktywności fizycznej wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Jej podaż w codziennym jadłospisie powinna być więc większa. Niestety z uwagi na brak danych o wieku nie jestem w stanie obliczyć dokładnego zapotrzebowania, jednak myślę, że mieści się ono w granicach 3000-3500kcal.
Aby dostarczyć należną ilość energii warto rozplanować liczbę posiłków na 5, w równomiernych odstępach czasowych.
Dobrze byłoby też spożywać dużo koktajli mlecznych (mleko 2,5%) z owocami (banany, jabłka, maliny) i płatkami owsianymi - zwłaszcza po treningu (uzupełnienie składników odżywczych i podaż pełnowartościowego białka dla regeneracji mięśni i węglowodanów dla odbudowy zapasów glikogenu). Jako przekąski pomiędzy posiłkami dobrze wykorzystywać w dużych ilościach orzechy, migdały i suszone owoce.