Co oznacza badanie insuliny?

Witam mam 43 lata i zrobiłam badania na insulinoodporość. Oto moje wyniki: Glukoza na czczo 104 mg/dl po 1 godz. 110 mg/dl po 2 godz 119 mg/dl Insulina na czczo 24,1 mU/I po 1 godz-70,0 mU/I po 2godz- 70,2 mU/I Bardzo proszę o odpowiedz co oznaczają te wyniki. Serdecznie pozdrawiam

Dzień dobry,

Na podstawie Pani wyników można postawić rozpoznanie nieprawidłowej glikemii na czczo (jest to stan przedcukrzycowy) przebiegającej z insulinopornością. -HOMA-IR wynosi nieco powyżej 6. Jest to dla Pani sygnał ostrzegawczy. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu może Pani znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. Istotna jest odpowiednia dieta, redukcja masy ciała i regularna aktywność fizyczna. Jeżeli ma Pani problem z redukcją masy ciała - insulinooporność może utrudniać walkę ze zbędnymi kilogramami, wówczas proszę skontaktować się z diabetologiem, ew. endokrynologiem oraz znaleźć dobrego dietetyka.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych