Co oznacza taka plama w jamie ustnej?

Witam, zauważyłem u siebie w środku jamy ustnej na wardze od środka lekko czerwoną plamę, która nie boli za bardzo jedynie minimalnie gdy dotykam ją językiem, wie ktoś może co to może być? Coś poważnego czy nie ma czym się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niewielkie plamki pojawiające się w jamie ustnej najczęściej oznaczają owrzodzenia jamy ustnej, takie jak afty czy pleśniawki.

Wiele czynników może mieć wpływ na ich pojawienie się. Obniżenie odporności, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, próchnica, alergie, stres czy urazy śluzówki to tylko niektóre z nich. Czasem przyczyną aft są niedobory witamin lub choroby ogólnoustrojowe. Więcej na ich temat przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/afty.

Takie owrzodzenia nie są groźne i zazwyczaj znikają samoistnie po upływie 7-10 dni, ale mogą nawracać. W aptece znaleźć można preparaty dostępne bez recepty, które stosuje się miejscowo.

Jeśli problem będzie powracał, można zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.