Co oznacza wynik badania:In excisionibus examinatis: Adenocarcinoma prostatae.Gleason 9 (5+4)?

Jest to wynik mojego męża, który jest 5 lat po przeszczepie nerki.
ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

"W badanym wycinku: Gruczolakorak prostaty. Gleason 9 (5+4)."

Biopsja, którą wykonano u Pani męża, wykazała obecność raka prostaty (gruczolakorak to dokładna nazwa histologiczna tego nowotworu).

Skala Gleasona służy do oceny stopnia złośliwości tego raka. Jest ona 10-stopniowa (polega na zsumowaniu dwóch wartości od 1-5) i generalnie im wyższa wartość, tym gorsze rokowanie. Wyniki od 7 wzwyż uważa się za bardzo niekorzystne rokowniczo.