Co oznaczają takie wyniki badań u 25-latki?

Witam. Robiłam niedawno badania: TSH wyszło za niskie, FT 3 oraz żelazo za wysokie, wypadają mi włosy, mam nieregularne miesiączki, ogólnie czuje rozdrażnienie, czasami mam uczucie kołatania serca, wzmożona potliwość. Lekarz rodzinny stwierdził że to nadczynność tarczycy a endokrynolog zalecił tylko powtórzenie badań. Nie wiem co o tym myśleć. Jak szybko czegoś nie zrobię to wyłysieje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nadczynność tarczycy często jest diagnozowana na podstawie niskiego TSH, także podwyższone stężenie FT3 wskazuje na nadczynność tarczycy. Objawy, które Pani obserwuje w swoim organizmie, czyli między innymi kołatanie serca, uczucie rozdrażnienia i niepokoju czy wypadanie włosów, są typowymi dolegliwościami występującymi w omawianym schorzeniu. Bez wątpienia potrzebna jest Pani dalsza diagnostyka, w tym przeprowadzenie badań USG tarczycy i oznaczenia przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi, szczególnie przeciwko receptorowi TSH. O nadczynności tarczycy pisaliśmy więcej między innymi w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy.

Co do zalecenia endokrynologa odnośnie powtórzenia wyników badań, z pewnością bieżące parametry będą pomocne w dalszym procesie zdrowienia, jednak diagnostyka powinna prowadzić do zahamowania przyczyn nieprawidłowości i wdrożenia konkretnych działań, w tym prawdopodobnie leczenia farmakologicznego. Im szybciej podjęte zostaną konkretne zalecenia, tym prędzej Pani stan unormuje się, co znacząco poprawi komfort Pani normalnego funkcjonowania.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami także na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyniki-badan-w-kierunku-niedoczynnosci-tarczycy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-wypadanie-wlosow-oraz-wyniki-badania-tarczycy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-wlosow-i-ciagle-zmeczenie-a-wyniki-badan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.