Co oznaczają te objawy przy stanach lękowych?

Witam, dziś spotkałam się z dziwną przypadłością otóż choruję na stany lękowe, dziś był dosyć stresujący dzień. Otóż leżąc na brzuchu podczas głębokiego wdechu czuje jakby przeskakiwało mi coś w klatce piersiowej i słyszę jakiś szmer, chce zaznaczyć również że jestem po chorobie układu oddechowego, dzieje się to tylko w pozycji leżącej.
KOBIETA, 20 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za podzielenie się Pani troską. Rozumiem, że doświadcza Pani objawów, które mogą być niepokojące, zwłaszcza po dniu pełnym stresu.

Jeśli chodzi o stany lękowe, często mogą one wywoływać lub nasilać wrażenie fizycznych dolegliwości, dodatkowo pozycja ciała czy głębokie oddychanie również mogą dodatkowo wpływać na percepcję tych symptomów. Na takim zjawisku mogą polegać objawy nerwicy lękowej - https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie-zycie-z-nerwica-lekowa.

Jednak, jeśli objawy, które Pani opisuje, pojawiają się jedynie w określonej pozycji i wydają się być związane z mechaniką ciała, nie można wykluczyć wpływu niedawnej choroby układu oddechowego.

Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który może dokładniej zbadać ten problem, być może zaleci dodatkowe badania, jak spirometria, która oceni funkcje płuc. Takie podejście pozwoli upewnić się, że nie zostanie przeoczony żaden istotny aspektPani zdrowia.

Proszę pamiętać, że zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle powiązane. Niektóre z przykrych objawów można opanować lub złagodzić dbając o spokój ducha i ucząc się odpowiednich technik relaksacyjnych. Czy jest Pani pod opieką psychologa? Być może takie wsparcie byłoby dla Pani pomocne w tym, by nauczyć się efektywnego zarządzania emocjami, w tym lękiem tak, by nie był uciążliwy w codzienności.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.