Co podawać 5-miesięcznemu dziecku do jedzenia przed snem?

Co mogę podać na noc do jedzenia 5 i pół miesięcznemu dziecku które spożywa juz kaszki ryżowe,zupki mięsne oraz przeciery owocowe? Kupiłam kaszkę manne ale nie wiem czy nie za wcześnie? Dziecko nie chce pić mleka woli jeść posiłki stałe szczególnie z łyżeczki.(wypija 2 porcję mleka, sytuacja dzieje się 3 dzień z rzedu,mam nadzieję że jednak mu przejdzie i wróci do mleka ) Chcę jednak aby przesypialo noc a kaszka ryżowa jest dla niego zbyt 'lekka'.

Tak małe dziecko powinno być właściwie karmione wyłącznie mlekiem matki. Jeżeli jednak już zdecydowała się Pani na wprowadzanie innych pokarmów to może Pani na noc stosować kaszkę ryżową na mleku (naturalnym lub modyfikowanym). Dziecko w tym wieku ma zbyt małą pojemność żołądka aby można je było nakarmić raz na całą noc i raczej konieczne będzie podanie także mleka w nocy.

Dr Krystyna PogoĹ

Witam ciepło,

kasza manna zawiera gluten.
Gluten wprowadzamy do diety stopniowo.
Stwierdzono, że dla ochrony przed celiakią duże znaczenie ma moment wprowadzenia glutenu do diety dziecka. Zarówno zbyt wczesne włączenie glutenu do diety bądź zbyt późne podanie glutenu dziecku zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę trzewną.

Od 1 stycznia 2007r. w krajach UE zaleca się wprowadzenie glutenu do diety dziecka w ilości nie większej niż 2g na dobę nie wcześniej niż w 5 miesiącu życia( dzieci karmione mlekiem matki) i nie później niż w 6 miesiącu życia (dzieci karmione mlekiem modyfikowanym).
Dlatego jeśli nawet zdecyduje się Pani na dodatek kaszy manny, to i tak w zasadzie w ilościach śladowych.
Niestety takie małe dzieciaczki mają jeszcze pełne prawo do tego, aby w nocy zażądać jedzenia.

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk