Co robić po takim urazie głowy?

4 dni temu podczas zjazdu na rowerze miałem wywrotkę, ale nie wydaje mi się żebym uderzył się w głowę, bolą mnie inne częsci ciała, głowa przy dotyku w ogóle nie jest bolesna. Miałem założony kask dobrej jakości. Pamiętam zarówno chwilę przed wywrotką jak i co robiłem jak wstałem i poszedłem z kolega do domu gadającem. Moja mama pielęgniarka twierdzi, że powinien iść do neurologa aby mnie zbadał i może zlecił TK, bo to niebezpieczne urazy i można mieć wstrząsnienie mózgu nawet bez uderzenia w głowę bezpośrednio, na skutek gwałtownego ruchu . Mam 35 lat, ale trochę zgłupiałem - czy to nie jest już przesada. Poza lekkim bólem głowy nie miałem żadnych innych objawów. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wstrząs mózgu jest zazwyczaj spowodowany bezpośrednim urazem głowy, a nie gwałtownym ruchem.

Jeżeli od urazu minęło już 4 dni, a nie występują symptomy takie jak: ból głowy, dezorientacja, niewyraźna mowa, rozdrażnienie, zaburzenia pamięci okresu, kiedy wystąpił uraz, zaburzenia równowagi, czy opóźniona reakcja, to najprawdopodobniej nie doszło do wstrząśnienia mózgu. W takich przypadkach bardzo często poszkodowany traci przytomność.

Ewentualne powikłania po urazach głowy, to tworzenie się niebezpiecznych dla zdrowia i życia krwiaków wewnątrzczaszkowych. Aby je wykryć, stosuje się obrazowe badania głowy. Jednak w Pana przypadku jest to raczej niemożliwe, ponieważ z opisu można wnioskować, że nie doszło to bezpośredniego urazu głowy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym wstrząśnienia mózgu i jego ewentualnych powikłań:

https://portal.abczdrowie.pl/wstrzasnienie-mozgu-opis-objawy-leczenie-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.