Co robić z tym plamieniem w ciąży?

Witam. Moja miesiączka to od 29 września do 2 października. Dzisiaj byłam u ginekologa i wzięła mnie na usg i okazało się że jest pęcherzyk ciążowy mały i że jest wcześnie i mówiła aby przyjść za dwa tygodnie na ponowne ugs i wtedy już będzie słychać serduszko i wgl. Jak wróciłam do domu od lekarza to za godzine tak jakby zaczęło mi się plamienie takie brązowe. Jak idę do ubikacji to nie widać na papierze a na wkładce jest coś. I tak mam narazie cały czas. Czy to oznacza że jestem w ciąży jak ten pęcherzyk było widać już? Proszę o poradę bo już nie wiem. Bardzo się boję że może to być inaczej

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewielkie plamienie we wczesnej ciąży nie musi oznaczać niczego niepokojącego – jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Natomiast obecność pęcherzyka ciążowego oczywiście oznacza, że jest Pani w ciąży – najwcześniej jest on widoczny po około 3 tygodniach od zapłodnienia (5. tydzień ciąży) i na tym etapie nie widać jeszcze pęcherzyka żółtkowego. Pojawia się on na ok. 5. tygodnia i 2. dnia – jest spiżarnią z pokarmem dla zarodka. Około 2 dni później pojawia się zarodek i najwcześniej jeszcze przed upływem 6. tygodnia ciąży u zarodka pojawia się tętno, które z całą pewnością pozwala stwierdzić, że zarodek się rozwija. Odsyłam do infografiki dostępnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-zarodkowy-czlowieka-prezentacja-edukacyjna.

Niekiedy kobieta zgłasza się do ginekologa zbyt wcześnie i to jest przyczyną konieczności powtórzenia USG za kilka tygodni – tak jak sugerował Pani ginekolog. Dlatego też na pierwszą wizytę warto zgłosić się nie wcześniej niż ok. 7. tygodnia ciąży.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.