Co to jest GBS?

Własnie odebrałam ten wynik, jestem w 34 tyg. ciąży wynik gbs dodatni, a byłam u lekarza i mi powiedział, że w ciąży nie prowadzi sie żadnej profilaktyki w tym kierunku tylko w trakcie akcji porodowej.

Jednak nie uspokaja mnie to wcale, wręcz przeciwnie! Przy pierwszym porodzie nie było postępu porodu po 8 godz. indukcji miałam tylko pól cm rozwarcia, zakończony cesarskim cięciem 2 doby od porodu zauważono u dzidzi niepokojące objawy i zaczęto diagnostykę w kierunku zapalenia opon mózgowych.

Na szczęście badania nie wykazały tego schorzenia, dziecko miało natomiast przerostowe zwężenie oddźwiernika. Ciekawi mnie jedno: czy gdyby poród teraz też zakończył się cesarskim cięciem to kiedy podadzą mi ten lek? Czy w porę uchroni on dziecko ?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

GBS to skrót (w tym przypadku) od Group B Strptococcus. Jest to bakteria, której obecność w drogach rodnych kobiety może zagrozić poważnie zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Przenosi się ona na dziecko w czasie trwania porodu siłami natury. Dzieci rodzone przez cięcie cesarskie nie są narażone na zakażenie, chyba że doszło do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych- w takim wypadku wdraża się profilaktykę antybiotykową. W razie porodu siłami natury podaje się matce antybiotyk, mający uchronić dziecko przed zakażeniem. Przerostowe zwężenie odźwiernika jest schorzeniem wrodzonym, nie związanym w żaden sposób z bakterią GBS.

Pozdrawiam serdecznie!