Czemu wiele antydepresantów i neuroleptyków nie powinno być stosowanych poniżej 18 roku życia?

Witam. Czemu wiele antydepresantów i neuroleptyków nie powinno być stosowanych poniżej 18 roku życia? Jeżeli się taki bierze to co może się stać?

Witam Pana,

Większość leków o działaniu psychoaktywnym nie była badana u dzieci i młodzieży przed ich dopuszczeniem do obrotu. Zatem nie są znane bezpośrednie lub odległe efekty ich stosowania na rozwijajacy się organizm. Można uznać, że każde zastosowanie takich leków stanowi 'eksperyment medyczny' jeśli stosuje się je u osób poniżej 18 rż. Praktyka kliniczna jednak wskazuje, że jesli u dzieci lub młodzieży występuja objawy wymagające leczenia farmakologicznego- stosuje się wtedy takie leki wzorując się na efektach terapeutycznych oraz działaniach niepożądanych obserwowanych u osób dorosłych. Odpowiadając na Pana pytanie- zazwyczaj nic się nie dzieje, a ew. objawy niepożadane nie są częstsze niż u osób dorosłych.

Pozdrawiam

Justyna Holka-Pokorska

http://psychiatrawarszawa.com.pl/