Czy jest szansa, że ortopeda się pomylił w ocenie urazu?

Witam, Miałam mały wypadek rowerowy na wakacjach. Po wizycie w szpitalu i u ortopedy okazało się, że złamałam lewą rękę w nadgarstku. Otrzymałam zdjęcie RTG na płycie bez opisu. Na zdjęciu widać, że coś jest nie tak. Ortopeda (prywatny) stwierdził złamanie, natomiast szpital wydał krótką notkę, którą muszę uznać za opis, że zmian urazowych nie wykazuje. Wróciłam już do miejsca zamieszkania i idę do innego ortopedy z ubezpieczalni. Opis tego badania będzie mi potrzebny przy staraniu się o odszkodowanie. Czy jest szansa, że szpital lub ortopeda się pomylił i co w takiej sytuacji mogę zrobić

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

każdy lekarz jest tylko człowiekiem, dlatego należy liczyć się z tym, że ktoś, kto dokonywał Pani badania i diagnozy mógł popełnić błąd. W razie wątpliwości co do swojego stanu zdrowia zalecana jest konsultacja z kolejnym lekarzem. Dobrą metodą wyboru medyka będzie wyszukanie w okolicy miejsca zamieszkania osoby, która specjalizujące się w złamaniach kończyn górnych. Można w tym celu skorzystać z Internetu i portalu: https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/

W razie wątpliwości lekarz może zlecić wykonanie kolejnego zdjęcia RTG uszkodzonej ręki – Pani ma możliwość również poprosić o skierowanie na takie badanie. Kwestie odszkodowania najczęściej wymagają jak najszybszego działania od chwili wypadku. Jednocześnie w czasie ewentualnego postępowania sądowego istnieje możliwość zbadania fizykalnego i oceny diagnostyki obrazowej (zdjęcia RTG) przez wykwalifikowanych biegłych.

Odnośnie błędu lekarza przypominamy, że może on odpowiadać przed Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, przesyłamy link do artykułu w tym temacie: https://portal.abczdrowie.pl/coraz-czesciej-pacjenci-walcza-o-wieksze-pieniadze-za-bledy-medyczne.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci-nadgarstka

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-zadac-odszkodowania-od-szpitala

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.