Czy mam konsultować się z lekarzem w sprawie tego pieprzyka?

Witam, wykonałam badanie na marker nowotworowy s100. Mam 23 lata, jasna karnacje, rude włosy, niebieskie oczy, w rodzinie mój dziadek umarł na czerniaka złośliwego. Badanie wykonalam po dermatoskopii, gdyż 3 moje pieprzyki bardzo zaczęły mnie swędzieć. Wynik to 0,06 ug/l, w wynikach napisane jest ze max to 0,11. Czyli skoro mieszczę się w normach to wszystko jest w porządku? Czy może jednak obecność tych białek nawet w takiej ilości jest niepokojąca? Czy powinnam dalej zgłosić się do lekarza i podjąć jakieś dzialania/leczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Badanie markerów nowotworowych nie nadaje się do wykluczenia ew. złośliwego charakteru zmian skórnych. Innymi słowy, można mieć nowotwór przy prawidłowym poziomie markera. W opisanej sytuacji należy zgłosić się na badanie dermtoskopowe znamion, a w razie cech złośliwości usunąć chirurgicznie podejrzane znamię. Dopiero badanie histopatologiczne wyciętej zmiany pozwala określić jej charakter (łagodny czy złośliwy). Właściwą metodą screeningu w Pani przypadku są regularne badania metodą dermatoskopii.