Czy mam nadwagę? Jaka dieta?

Mam 12 lat 140 cm wzrostu i ważę 55 kg ile mam ważyć by waga była dobra?

Witaj,

Twoje aktualne BMI na siatkach centylowych przekracza 97 centyl, co oznacza, ze występuje u Ciebie otyłość. Żeby Twoja waga mieściła się w granicach normy (poniżej 90 centyla) powinnaś ważyć maksymalnie 43 kg, czyli minus 12 kg.

Przy tak dużej ilości zbędnych kg powinnaś się ich pozbywać pod okiem specjalisty. Poinformuj o wszystkim rodziców i poproś o umówienie wizyty do lekarza pediatry. Na początku lekarz wykluczy chorobowe przyczyny otyłości. Potem korzystne będzie wsparcie dietetyka, który napisze dla Ciebie plan dietetyczny i w trakcie procesu odchudzania będzie uczył Cię zdrowych nawyków żywieniowych. Konieczne też będzie zwiększenie aktywności fizycznej.

Pamiętaj, ze najbardziej korzystne dla zdrowia, a przy tym najskuteczniejsze, bo zapobiegające efektowi jojo, jest powolne chudnięcie, od pół kg do maksymalnie 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska