Czy masturbacja wpływa na wielkość penisa?

Witam, mam 19 lat i zwracam się do was z takim problemem - otóż chciałbym się dowiedzieć, czy masturbacja wpływa na wielkość penisa? Chodzi mi o to, że masturbuję się już od paru ładnych lat i trapi mnie to, że mój penis jest mały w czasie spoczynku. Ja wiem, że w takim stanie powinien być mały, no ale chyba nie aż tak. Od zimna (to występuje tylko gdy np. jestem na plaży i się kąpie, to od zimnej wody) kurczy mi się i jest jeszcze mniejszy. Czy może mieć na to wpływ prawie codzienna masturbacja, zwłaszcza w moim wieku, gdy nadal dojrzewam? Dodam tylko, że z rozmiarów penisa w czasie wzwodu jestem całkowicie zadowolony, ale dlaczego jest taki mały w czasie spoczynku? Czy gdybym przestał się masturbować to po miesiącu, dwóch on by urósł trochę? Nie wiem jak to jest, ale czytałem gdzieś, że jeśli się nie masturbuję, to hormony męskie zbierają się w jądrach, wytwarza się dużo spermy i przez to jądra się powiększają, a hormony te właśnie mogą działać w ten sposób, że penis będzie się powiększał. Czy to prawda? I jeszcze jedno pytanie odnośnie tych "zbieranych" w jądrach hormonów. Jak napisałem, mam 19 lat i mam dość gęsty zarost na twarzy, ale niestety miękki i jasny (kolor włosów naturalny to ciemny brąz). Chciałbym, aby mi on wreszcie zaczął ciemnieć i twardnieć. Czy właśnie na to nie ma czasem wpływu masturbacja? Czy gdybym przestał, hormony zaczęłyby "wędrować" po ciele i umacniałyby męskie cechy? Czy po prostu masturbacja nie ma żadnego wpływu na te dwie wymienione sprawy? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie, nie ma żadnych dowodów mówiących o wpływie masturbacji, nawet codziennej, na wielkość członka. Jeśli natomiast podejrzewa Pan u siebie zaburzenia hormonów płciowych, proszę udać sie do endokrynologa. On po przeprowadzeniu podstawowych badań potwierdzi, bądź wykluczy Pana podejrzenia.