Czy mogę opalać się, mając żylaka na nodze?

Dzień dobry. Za tydzień wybieram sie do Chorwacji na urlop. Od jakiegoś miesiąca mam małego zylaka na lewej łydce ( z boku łydki), który powstał po przeciążeniu tej nogi ( prawa była złamana i myśle ze to efekt poruszania sie cały czas na lewej). Czasem doskwiera mi ból tej żyły i mrowienie w stopie, po za tym wszystko okej. Moje pytanie brzmi czy mogę opalać sie na plaży z tym żylakiem na nodze? Chciałabym normalnie spędzić urlop, nie wiem jednak czy mogę te nogi wystawiać na słońce. Na pewno zabiorę parasol jednak nie chce całego urlopu spędzić w cieniu. Pytałam mojego lekarza chirurga a on stwierdził ze mogę sie opalać bez obaw, lecz na internecie znalazłam informacje, że można dostać przez to zakrzepicy w chorych żyłach. Bardzo prosze o szybką pomoc i z góry dziękuję.

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Oczywiście sama obecność żylaków nie stanowi przeciwwskazania do opalania, w przypadku wystąpienia zakrzepowego zapalenia zmienionego żylakowato naczynia może się wzmocnić pozapalne przebarwienie skóry, które pod wpływem promieni słonecznych może się utrwalić.
Pozdrawiam
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42