Czy siostrzeniec jest chory na autyzm?

Mam pytanie dotyczące mojego siostrzeńca. Mały ma 2 latka i 8 miesięcy, i jak dla mnie to on dziwnie się zachowuje. Mały mówi kilka słów "mama", "tata", "dziadzio". Siostra tłumaczy sobie to tym, że dziecko jest dwujęzyczne, bo mieszkamy w Stanach i dlatego mały nie mówi, ale w domu mówimy tylko po polsku. Oprócz tego odkąd pamiętam, czyli mniej więcej już jak mały miał 8 miesięcy, wszystkim lubi kręcić, lubił i dalej lubi. Lubi też chodzić dookoła stołu, tak może 10 kółek zrobi, a także koło auta czy innych rzeczy. Dziwi mnie też jego inne zachowanie, a mianowicie o wszystko się ociera, w lecie chodził koło płotu i tak dziwnie się ocierał, ociera się o wszystkie kwiatki w domu, a w sklepie siostra mówi, że chodzi tylko przy regałach i ociera się o nie.

Nienawidzi obcinania paznokci i włosów, ale za to uwielbia się przytulać. Zauważyłam też, że ma słaby kontakt wzrokowy, tak jakby się cały czas wstydził wszystkich. Jak czegoś chce i nie dostanie, to rzuca się na podłogę i bije głową w podłogę. Ale za to jak idzie spać, to potrafi sam leżeć i dopóki się do niego nie pójdzie, to tak będzie leżał. Jest maniakiem oglądania tv, ma swoją ulubioną bajkę i mógłby ją oglądać 24 h na dobę. Siostra nie widzi żadnego problemu, czy ona ma rację, czy powinnam jej powiedzieć, że to może być autyzm?

Dziękuję bardzo.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Niestety diagnoza autyzmu nie jest tak oczywista i prosta jakby mogło się  wydawać. Wymaga uwagi i obserwacji dziecka ponieważ niektóre zachowania malucha mogą być wynikiem fazy rozwojowej, w której maluch właśnie się  znalazł:) lub np. niezdiagnozowaną wadą słuchu lub wzroku, która sprawia dziwne zachowanie dziecka.

Zachęcam do nakłonienia siostry do kontrolnej wizyty u psychologa dziecięcego i logopedy :) pod jakimś pozorem, skoro trudno rozmawiać Wam wprost o zachowaniu i umiejętnościach dziecka.

Pozdrawiam

Witam. Już 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 300 słów i budować proste zdania nawet, jeśli jest dzieckiem dwujęzycznym (wtedy w obydwu językach łącznie powinno to być około 300 słów). Pana Siostrzeniec mówi pojedyncze słowa. Potrzebę kręcenia się i kręcenia innymi przedmiotami, ocierania się i nieustannego przytulania się, zaś niechęć do obcinania włosów i paznokci można tłumaczyć zaburzeniami SI (przetwarzania sensorycznego), które chłopiec prawdopodobnie posiada (dzieci z autyzmem często prezentują zaburzenia przetwarzania sensorycznego). Sugerowałabym konsultację u neurologopedy, terapeuty SI, a także w placówce diagnozującej dzieci z autyzmem.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Z listu wynika, że dziecko ma zaburzony rozwój mowy i nie ma to nic wspólnego z deujęzycznością. Wszelkiego rodzaju ocieranie się, nie lubienie obcinania, czesania, zachowania agresywne zapewne spowodowane są zaburzeniami integracji sensorycznej. Wizyta u psychologa i logopedy raczej jest konieczna jednak trzeba przekonać ku temu rodziców bo oni decydują.
Pozdrawiam AM