Czy można być w ciąży w tym wieku?

Dzień dobry czy mozna być w ciazy wieku 43 lat mam co miesiąc okres czy jest to możliwe

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście, że można – nie wiek jest kluczowy, a ogólna kondycja organizmu oraz funkcjonowanie narządu rodnego oraz właściwej gospodarki hormonalnej. Regularne miesiączkowanie, a przede wszystkim – pojawiająca się cyklicznie owulacja – sugerują, że kobieta po 40. roku życia jak najbardziej może być płodna, a zatem może zajść w ciążę. Więcej na ten temat w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-po-40.

Oczywiście jest to duże uogólnienie, bo samo miesiączkowanie nie jest wyznacznikiem płodności, jednak warto ponownie podkreślić, że nie wiek jest tu najistotniejszy. Proszę pamiętać, że ostatnimi czasy obserwuje się znaczące przesunięcie granicy wiekowej dla kobiet, które decydują się na zostanie matkami, choć warto wiedzieć, że płodność zaczyna spadać już po 30. roku życia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pozna-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.