Czy można nie wiedzieć, że jest się w ciąży?

Chciałam zapytać, czy z medycznego punktu widzenia jest możliwa sytuacja, że zdrowa kobieta nie wie, że jest w ciąży i dowiaduje się w momencie akcji porodowej?! Trafiłam na forum i artykuł w gazecie, gdzie opisywane były takie sytuacje, że lekarz tego nie stwierdził, kobiety brak miesiączki tłumaczyły problemami z drogami moczowymi. Rozumiem, że lekarz nie robiąc USG, nie wykryje ciąży w 1 tygodniu, ale w 3 czy 4 to chyba nie jest problem? A co z testami ciążowymi, przecież one wykrywają ciążę już po 7 dniach od momentu, kiedy powinien wystąpić okres i dają 99,9% skuteczności. Mi obecnie spóźnia się okres, robiłam test ciążowy i byłam u lekarza. Wszystko wskazuje na to, że w ciąży nie jestem, a może jednak? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli podczas wizyty lekarskiej wykluczono ciążę, a test ciążowy był negatywny, to najprawdopodobniej nie jest Pani w ciąży.

Może się oczywiście tak zdarzyć, że wczesna ciąża nie zostanie stwierdzona podczas badania ginekologicznego albo test ciążowy okaże się być fałszywie ujemny. Test ma wysoką skuteczność, bliską 99% - ale zawsze pozostaje ten 1%... A lekarz jako człowiek bywa omylny... Jednak takie sytuacje nie zdarzają się często. Ciążę 3-4 miesięczną trudno już przeoczyć.

Sytuacje, w których kobieta dopiero podczas akcji porodowej dowiaduje się, że jest w ciąży, także się zdarzają (choć bardzo rzadko), jednak wydaje mi się, że powodem są raczej czynniki psychologiczne niż omyłka lekarza lub brak rzucających się w oczy objawów ciąży. Mam na myśli psychologiczne mechanizmy obronne, a konkretnie mechanizm wyparcia - kobieta tak bardzo boi się ciąży, że sama przed sobą "udaje", że nie widzi jej symptomów, więc nie widzi też powodów, by iść do lekarza. Trudno nie zauważyć ciąży do 9 miesiąca jej trwania - ciąża to przecież nie tylko brak miesiączki i duży brzuch, który można wytłumaczyć otyłością - koło 20 tygodnia ciąży kobieta odczuwa ruchy płodu! Kobieta w takiej sytuacji może sama siebie oszukiwać, jeśli fakt ciąży jest dla niej zbyt trudny do zaakceptowania.

Pozdrawiam!