Czy muszę udać się z tym problemem do lekarza?

Witam . Wczoraj wieczorem jedząc orzeszki ziemne jeden wpadl mi bez pogryzienia. Nie kaszlalam nie dusiło mnie. Czuje tylko ucisk w klatce piersiowej, bardziej w pozycji siedzącej. Jem i pije normalnie . Czy jeśli nie mam innych objawów nie muszę się martwić czy lepiej zgłosić się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bezpieczniej byłoby zgłosić się do lekarza. W pierwszej kolejności może to być lekarz pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby pokieruje Panią dalej, np. na badanie laryngologiczne lub badania dodatkowe, takie jak RTG klatki piersiowej lub przełyku. Orzeszek bowiem mógł utknąć w przełyku.

Podobne pytanie pojawiło się pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-usunac-orzeszka-z-ukladu-oddechowego. Być może pomocna okaże się odpowiedź specjalisty pod tym pytaniem.

W międzyczasie warto zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym ciał obcych w przełyku: https://portal.abczdrowie.pl/ciala-obce-w-przelyku. Opisane zostały w nim objawy występujące po takim incydencie oraz zalecane postępowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.