Czy posłać syna autystycznego do szkoły bez opóźnienia?

Mam poważny dylemat. Panie w przedszkolu integracyjnym, gdzie chodzi mój autystyczny Maks zasugerowały mi, że mógłby iść od września do szkoły, że to co miał z przedszkola wynieść to już wyniósł. Chodziłby do szkoły podstawowej z udziałami integracyjnymi do klasy integracyjnej. Teraz umówiłam się na testy w poradni na dojrzałość szkolną, ale te testy będą chyba brały pod uwagę to, że mój syn ma autyzm. Ciekawe na co zwrócą uwagę najbardziej w tych testach. Maks będzie miał 7 lat, więc poszedłby prawidłowo do szkoły. Nie wiem co mam zrobić. Niektóre matki zostawiają swoje dzieci z problemami z rok czy dłużej w przedszkolach. Panie mówią, że w sumie nic i tak się więcej nie nauczą. Nie chcę marnować syna zostawiając go tam dłużej, ale też nie chcę zrobić mu krzywdy posyłając go do szkoły, choć Maks umie się skoncentrować, słucha, wykonuje polecenia, siedzi grzecznie w ławce, gdzie dawniej tego nie było.

Poradźcie mi, proszę was!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Problem poruszony przez Panią dotyczy nie tylko dzieci zdiagnozowanych jako z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, ale także z innymi zaburzeniami.  To czy dziecko ma rozpocząć edukację w szkole to ważna decyzja, którą muszą podjąć rodzice samodzielnie, ale często pod wpływem sugestii innych, opinii z przedszkola, doświadczeń innych rodziców. Jeśli ma Pani wątpliwości, czy syn da radę rozpocząć naukę w szkole może Pani wystąpić do Poradni z wnioskiem o odroczenie obowiązku szkolnego, ale synek może powtórzyć przygotowanie wczesnoszkolne w klasie "0" na terenie szkoły, a nie dotychczasowego przedszkola. To dobre rozwiązanie, ale trudno mi ocenić, czy rzeczywiście dla Pani synka (mam zbyt mało informacji na temat jego możliwości i umiejętności). Ważne jest również to, co placówki, w których syn będzie kontynuował lub rozpoczynał naukę Pani synowi oferują. Proszę dowiedzieć się jakie jest przygotowanie nauczycieli (w tym przede wszystkim nauczycieli wspomagających), czy mają doświadczenie w pracy z dziećmi z autyzmem? Jak liczna będzie klasa integracyjna i jakie dodatkowe zajęcia rewalidacyjne będą dostępne dla Pani syna?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Decyzja należy do Pani. Badanie gotowości szkolnej wiele wyjaśni i zapewne po nim badająca osoba udzieli dokładnych wskazówek czy syn poradzi sobie w szkole.
Pozdrawiam AM