Czy przewlekłe anginy mogły doprowadzić do choroby stawów?

Mam 27 lat. W tamtym roku na jesień przeszedłem 3 anginy ropne. W styczniu pojawił się wysięk w kolanie, gorączka i ból stawu. Po długich miesiącach oczekiwania i diagnostyki lekarz stwierdził ZZSK. W międzyczasie robiłem wymaz z gardła. Wynik MRSA migdalki do wycięcia. Przerosniete migdalki miałem od jakichś 4 lat jednak nie robiłem wcześniej wymazu. Laryngolog stwierdziła obecność paciorkowca w migdalkach i musiałem je usunąć. Czy chore migdalki mogły doprowadzić do mojej choroby stawów czy to tylko zbieg okoliczności?

Przewlekłe ropne migdałki usuwamy aby uchronić się przed chorobą reumatyczną stawów , serca, nerek itd. Teraz to już za późno. Idź do tego, który odradzał Ci zabieg usunięcia i " podziękuj mu". Zbadaj dobrze serce.