Czy rezonans magnetyczny wykrywa wrzody?

Chciałabym się dowidzieć czy rezonans magnetyczny wykrywa wrzody? Czy jest możliwe pojawienie się wrzodów pomimo negatywnych wyników na bakterie p.h? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W  badaniu MRI można wprawdzie zobrazować żołądek, natomiast nie jest to metoda zalecana w diagnostyce choroby wrzodowej żołądka. Standardem diagnostycznym jest badanie wziernikowe - gastroskopia, która poza oceną błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwia pobranie wycinków do badania histopatologicznego oraz wykonanie testu urazowego wykrywającego infekcję bakterią H.pylori.

U około 30% pacjentów z chorobą wrzodową żołądka schorzenie to nie związane jest z zakażeniem H. pylori. Do pozostałych (dość częstych) przyczyn choroby wrzodowej zaliczamy nadużywanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, palenie tytoniu. Znaczącą rolę w patogenezie tego schorzenia odgrywają również czynniki genetyczne.