Czy takie działanie miało wpływ na rozwój brodawek?

Dzień dobry. Chciałabym zapytać o wklęsłe/ płaskie brodawki sutkowe. Co jest ich przyczyną? Pamiętam, że są takie od dziecka. Niepokoi mnie jedynie to, że jako mało świadome dziecko wygrzebyłam z brodawek ,, coś,, teraz myślę, że był to nagromadzony w nich martwy naskórek, ponieważ teraz też zaobserwowałam, że mi się w nich zbiera i również go wyciągam. Czy takie działanie miało wpływ na rozwój brodawek? Czy jest to zupełnie normalny objaw i moje zachowania z dzieciństwa nie miały na to żadnego wpływu?
KOBIETA, 28 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wklęsłe lub płaskie brodawki sutkowe to stan, który jest całkiem normalny i występuje u wielu osób. Zazwyczaj jest to cecha wrodzona, czyli coś, z czym się rodzimy i co nie zmienia się znacząco w czasie, chyba że wystąpią pewne okoliczności, takie jak ciąża czy karmienie piersią.

Co do Pani zachowania z dzieciństwa, czyli "wygrzebywania" z brodawek martwego naskórka, to zazwyczaj nie ma to wpływu na ich rozwój czy kształt. Martwy naskórek może się zbierać w różnych miejscach ciała, w tym również w brodawkach, i jego usunięcie jest zazwyczaj bezpieczne, jeśli jest wykonane delikatnie i z zachowaniem higieny.

Istnieją sposoby na wyciągnięcie wklęsłych brodawek, które polegają na stosowaniu specjalnego korektora brodawek piersi. W krytycznej sytuacji można poddać się operacji plastycznej.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-przy-wkleslych-sutkach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.