Czy to może być kryzys wieku średniego u męża?

Jesteśmy razem 27 lat . Jesteśmy oboje w wieku ok 50 lat. Mamy spokojne usposobienia nie kłóciliśmy się nigdy. Jeżeli były jakieś sprzeczki to zawsze z mojej inicjatywy i to ja podnosiłem głos zawsze kończyło się to moimi łzami bo niestety tak reaguje na każda sytacje stresowa. Takich przypadków było może kilka w ciągu tych 27 lat. Jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy wspólne plany - chcieliśmy budować dom. Od kilku miesięcy wydawało mi się ze coś jednak szwankuje. Wydawało mi się ze on kogoś poznał . Skończyło się oczywiście moim płaczem i niezbyt przyjemna rozmowa. Jednak ostatnio powiedział mi ze chce się rozstać i zacząć żyć po swojemu, ze już mnie nie kocha i czuje się ograniczany. Twierdzi nadal ze nikogo nie ma ale wydaje mi się ze jednak jest zauroczony pewna młoda dziewczyna. Zastanawiam się czy jest szansa na uratowanie tego małżeństwa ? Czy nie warto walczyć z kryzysem wieku średniego ? Bo myśle ze to właśnie ten przypadek. Mamy dwoje dorosłych dzieci i najmłodsza córkę 13 lat.

Dzień dobry,
Sądzę, że zjawisko kryzysu wieku średniego mogło tu odegrać rolę chociaż niekoniecznie, gdyż tego typu sytuacje że związki rozpadają się z powodu zauroczenia partnera kimś innym zdarzają się w różnym wieku. Niestety nie wiem tego, czy Pani partner powiedział prawdę czy też rzeczywiście kogoś ma i w tej kwestii wiem jeszcze mniej niż Pani. Nie jestem wstanie oszacować również szans na uratowanie tego związku i nie mogę dać Pani gotowej recepty odnośnie tego, co zrobić w tej sytuacji, gdyż nie mogę brać odpowiedzialności za konsekwencje. Polecam psychoterapię par jako sposób na walkę o przetrwanie tego związku. Bardzo Pani współczuję i mam nadzieję, że nie dojdzie do rozstania. Niestety jeśli rzeczywiście on chce odejść, bo kogoś poznał ma Pani wówczas niewielki wpływ na jego decyzję. Oczywiście z pewnością istnieją jakieś kroki, które mogłaby Pani podjąć, ale po pierwsze za słabo znam sytuację a po drugie nie mogę dawać rad, które mogłyby pociągać za sobą bardzo różne scenariusze. Podejrzewam, że w Pani hipotezie o kryzysie wieku średniego może być sporo prawdy i często mężczyźni którzy jemu ulegają rezygnują z własnej rodziny a potem żałują, bo związek z dużo młodszą partnerką często szybko się kończy.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/