Kryzys wieku średniego u męża i problemy z komunikacją

Dzień dobry, mam 43 lata, zmagam się z menopałzą i jej "urokami", jakoś sobie radzie. Ostatnio doszło do mnie że mój mąż zapadł na kryzys wieku średniego, klasyczne objawy, depresja operon kemy z wytryskiem, zniechęcenie, melancholią, inna kobieta , obwinianie mnie o stan rzeczy.Przeczytalam mu wczoraj ten artykuł, wypisz, wymaluj nasz obrazem, nie przyjął tego do wiadomości, twierdzi że coś mu próbuję wmówić, o psychologu rodzinnym nawet słyszeć nie chce. Co mam robić, poyrzebuję porady.

Dzień dobry!

Prawdopodobnie rzeczywiście właściwym kierunkiem byłaby wspólna Państwa konsultacja z psychologiem i rozważenie terapii małżeńskiej.
Niestety, nie jest jednak możliwe zmuszenie do zmiany i pracy nad zmianą kogoś, kto tego nie chce, uważa, że nie potrzebuje. To, na co ma Pani wpływ - to Pani sama, to, jak radzi sobie Pani z obecną sytuacją, jak na nią reaguje, jakie sygnały wysyła mężowi, jakie emocje i myśli pojawiają się w Pani, co chciałaby Pani zmienić w swoim życiu itp.
Zachęcam do rozważenia podjęcia własnej terapii. Często zmiana w jednym z członków rodziny kolejno powoduje zmiany także w pozostałych.

Pozdrawiam!

Dobrym rozwiązaniem byłoby wspólne spotkanie z psychoterapeutą par, jednak jeżeli Pani mąż nie chce uczestniczyć w takim spotkaniu, nie można go do tego zmusić. Może natomiast Pani poszukać pomocy i wsparcia dla siebie, bo pewnie zaistniała sytuacja nie jest łatwa dla Pani. Dlatego zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą i być może rozpoczęcia psychoterapii indywidualnej. Na takich spotkaniach będzie Pani mogła przyjrzeć się swoim emocjom, temu, co dla Pani bolesne, sposobom, w jakie Pani radzi sobie, Pani wkładowi w związek z mężem. Będzie mogła Pani także rozpoznać i określić obszary, na które ma Pani wpływ i te, które pozostają poza nim.

Witam, jeśli mąż nie dostrzega problemu to najlepsze co może Pani zrobić to zająć się sobą po to żeby nabrać sił w tym trudnym dla Pani czasie. Nie wiadomo jak długo i w jaki sposób będzie przebiegał kryzys męża, dlatego warto "uzbroić się w pomoc" na ten okres. Taką pomocą będą na pewno życzliwe osoby w Pani otoczeniu, zwiększona aktywność (warsztaty, yoga, siłownia, rower, cokolwiek co sprawia Pani frajdę i pozwala wyjść z domu do ludzi) no i pomoc psychologiczna która pomoże lepiej zrozumieć zachowania męża i odnaleźć się w tej niecodziennej rzeczywistości. Pozdrawiam, Monika