Czy witamina C wpływa na antykoncepcję?

Witam. Niedawno zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne. Aktualnie jestem na 15 tabletce, a to moje pierwsze opakowanie. Wszystko było w porządku, do soboty. Po stosunku zaczęłam plamić. Były to brązowe plamy. W niedzielę nad ranem plamienie ustało. Ale po kolejnym stosunku znów się pokazało i trwa do chwili obecnej. Wiem że plamienia występują gdy tabletkę przyjmie się nawet o godzinę za późno. Jednak ja przyjmuję tabletki o stałej porze i jeszcze ani razu nie zdarzyło mi się zapomnieć o przyjęciu jej, a pierwszą tabletkę wzięłam w pierwszym dniu cyklu. Wyczytałam gdzieś że wynikiem takich plamień może być witamina C. Ponieważ przez swoje oddziaływania na wątrobę powoduje szybsze rozkładanie tabletki i zwiększa stężenie hormonów. A ja jakieś kilka dni temu brałam właśnie witaminę C, ale była to tylko jedna tabletka. Czy może to mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji? I czy jest to powodem plamień? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Witamina C obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, ale tylko wtedy, gdy jest przyjmowana w dużych dawkach, tzn.1000mg na dobę. Jedna tabletka witaminy C nie będzie miała wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
U kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne mogą pojawić się plamienia śródcykliczne przez pierwsze 3 - 4 opakowania tabletek.

Ale plamienia po stosunku mogą być również objawem nadżerki szyjki macicy, polipa.
Jeżeli w kolejnych cyklach plamienia nie ustąpią konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam