Czy zapisać się na jakieś ćwiczenia?

Witam, Po chorobie nowotworowej straciłam ok. 8 kg w ciągu kilku tygodni, co przy mojej normalnej wadze 60 kg i wzroście 161 cm to duży spadek Choroba - rak jajnika pojawiła się nagle, po powrocie z obozu sportowego, w lipcu 2019, miałam 59 lat. Obecnie, po leczeniu konwencjonalnym i niekonwencjonalnym, bez operacji, ale była chemia dożylna 3 razy i 2 razy chemia dootrzewnowa w Berlinie, choroba wycofała się. Wierzę, że jestem zdrowa. Stosuję różne metody utrzymania tego stanu, ale wróciłam do pracy. Bardzo przeszkadza mi ubytek tkanki mięśniowej , ręce, ramiona, skóra, która się marszczy na ramionach i brzuchu. Zawsze byłam szczupła, jeszcze w ubiegłym roku nie zauważyłam takich zmian. Gimnastykuję się dość regularnie, dużo chodzę, ćwiczę z 1 kg hantlami i najbardziej zależy mi na odbudowie górnej partii mięśni (ramiona, ręce). 15 lat ćwiczyłam jogę, zamierzam do tego wrócić. Co mogę jeszcze zrobić? Gdzie zapisać się na jakieś zajęcia? Pozdrawiam serdecznie Ewa

Dzień dobry,

W celu zwiększenia masy ciała, zwłaszcza tkanki mięśniowej niezbędne są ćwiczenia siłowe z użyciem własnej masy ciała oraz dodatkowych obciążeń, jak również prawidłowo zbilansowana i dobrze skomponowana dieta, która będzie charakteryzować się dodatnim bilansem energetycznym (np. 10 % w stosunku do całkowitej przemiany materii). W podejściu do diety proszę kierować się zdrowym rozsądkiem i dbać o właściwą relację z jedzeniem. Należy spożywać odpowiednie ilości białka w diecie (co najmniej 1,4 g na każdy kilogram całkowitej masy ciała na dobę), jeżeli nie występują u Pani określone przeciwwskazania lekarskie wynikające z danej jednostki chorobowej. Regularne dostarczanie chudego białka z produktów niskoprzetworzonych (np. twaróg, drób, ryby, nasiona roślin strączkowych) pozwoli rozwijać masę mięśniową, a także istotnie wpłynie na poczucie sytości poposiłkowej. Proszę również zadbać o odpowiedniej jakości, regularny sen w ilości pomiędzy 7 a 9 godzin na dobę w zaciemnionym pomieszczeniu, który sprzyjał będzie regeneracji organizmu.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl