Czy zmiana terapeuty to dobry pomysł?

Zastanawiam się nad zmianą terapeuty. Od mniej więcej 2 miesięcy chodzę na psychoterapię. Mam problemy z uzależnienie od hazardu, niska samoocena i zostałam wykorzystana seksualnie jak miałam 8-9lat. O wykorzystaniu, powiedział, niska samoocenę terapeuta zdiagnozował sam, natomiast o dziwo o uzależnieniu jest mi najciężej powiedzieć. Ostatnio już byłam gotowa to poruszyć, ale przed wizytą dostałam sms z poradni, że ceny wizyt się zwiększają i może to śmieszne, ale uznałam to za znak aby o tym nie mówić. Wcześniej już zastanawiałam się nad zamianą ponieważ muszę przejechać całe miasto aby do tej poradni dojechać i dojazd w jedną stronę to ok 1h drogi, przez co co tydzień muszę wychodzić wcześniej z pracy ( jak się umawiałam to sprawdzałam, że to 15km więc myślałam, że dojazd to max 30min :( ) Zastanawiam się również czy z problemami z uzależnieniem nie powinnam się udać do psychoterapeuty, który się w tym specjalizuje? Znalazłam psychoterapeutę od uzależnień, o połowę drogi bliżej i trochę taniej niż płacę obecnie. Natomiast zastanawiam się czy taka zmiana terapeuty jest dobra, czy może powinnam zostać tam, mimo że na razie nie wiedzę jakiejkolwiek poprawy ( wiem, że to bardzo krotki okres terapii) natomiast czuję się bardziej przytłoczona w związku z ostatnią wpadką z moim uzależnieniem i tym, że boję się o tym powiedzieć psychoterapeucie, z ciągłym wychodzeniem wcześniej z pracy, aby się nie spóźnić na terapię oraz ze zwiększeniem ceny psychoterapii. Natomiast z drugiej strony bym musiała zaczynać od zera z nowym psychoterapeuta i nie wiem co zrobić..
KOBIETA, 28 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem, że sytuacja, w której się Pani znalazła, może być bardzo trudna i wywoływać wiele emocji. Zmiana terapeuty to poważna decyzja, szczególnie biorąc pod uwagę Pani doświadczenia i problemy, z którymi się Pani zmaga. Wszelkie kwestie dotyczące terapii, w tym zmiana psychoterapeuty, są ważne i warto je dokładnie przemyśleć.

Jeśli chodzi o Pani poczucie, że nie jest gotowa poruszyć tematu uzależnienia z obecnym terapeutą (zwłaszcza po informacji o podwyżce cen), to może to być sygnał, że nie czuje się Pani całkowicie komfortowo w tej terapeutycznej relacji. Terapia powinna być przestrzenią, w której czuje się Pani bezpiecznie i swobodnie, aby wyrażać wszystkie swoje obawy.

Specjalizacja terapeuty w dziedzinie uzależnień może być cenna, zwłaszcza jeśli jest to główny obszar, który chce Pani eksplorować i leczyć. Znalezienie terapeuty bliżej domu i po niższych kosztach również może przyczynić się do większego komfortu i mniejszego stresu związanego z logistyką i finansami. Z jednej strony rozpoczęcie pracy z nowym terapeutą faktycznie oznacza konieczność przejścia pierwszych kroków terapii od nowa, ale może to też być szansa na nową perspektywę i podejście, które lepiej odpowiada Pani potrzebom. Dwa miesiące nie są długim okresem czasu w perspektywie pracy z tym specjalistą jeszcze prawdopodobnie dość długo. Problemy, z którymi Pani się boryka nie są proste i jest bardzo możliwe, że będą wymagały jeszcze wielu spotkań, trwających miesiące.

Zachęcam do rozważenia wszystkich tych aspektów i podjęcia decyzji, która będzie najlepsza dla Pani samopoczucia i procesu leczenia. Może Pani również skonsultować tę decyzję z obecnym terapeutą – dobry specjalista zrozumie Pani potrzeby i pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.

Decyzja o zmianie terapeuty powinna być dobrze przemyślana. Może Pani również rozważyć skorzystanie z jednorazowej konsultacji z potencjalnym nowym terapeutą, aby lepiej ocenić, czy podejście tej osoby odpowiada Pani potrzebom.

Proszę pamiętać, że dla sukcesu w terapii ważne jest, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo w relacji terapeutycznej, a Pani dobro i zdrowie psychiczne są najważniejsze.

Zachęcam Panią do lektury artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wybrac-terapeute

https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne

https://portal.abczdrowie.pl/terapia-uzaleznien-na-czym-polega

Życzę Pani dużo siły i mądrości w podejmowaniu najlepszych decyzji dla siebie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.