Dieta po wycięciu fragmentu jelita grubego

witam mialem operacje jelita grubego miesiac temu , a dokladnie mialem zapalenie tego jelita ,wycieli mi kawalek jelita grubego ,moje pytanie jak dlugo musze miec diete czy juz przez cale zycie musze uwazac,i prosze mi napisac co ma najlepiej jesc i pic ,dziekuje z gory pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Źródła nienasyconych kwasów omega-3

Nienasycone kwasy omega-3 są niezbędnym składnikiem naszej diety, jednak organizm nie posiada zdolności do ich samodzielnego syntetyzowania. Z tego względu warto wiedzieć, co jest ich pierwotnym oraz wtórnym źródłem ? o tym opowiada dr Leszek Walentynowicz, diabetolog.

Przede wszystkim dieta po operacji jelita grubego powinna być lekkostrawna, o ograniczonej podaży błonnika, szczególnie jego nierozpuszczalnych frakcji, o niższej podaży tłuszczów. Eliminujemy z diety produkty wysokoprzetworzone, wędzone, konserwowane. Zalecamy zrezygnować ze smażenia. Preferowana technika potraw to gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie. Radzimy nie spożywać produktów wzdymających (fasola, groch, bób), ciężkostrawnych. Początkowo najlepiej byłoby spożywać warzywa i owoce bez skórki, bez pestek, w formie gotowanej lub przetartej. Zalecamy włączenie do jadłospisu chudych ryb - dorsz, mintaj, pstrąg oraz odpowiednich tłuszczów. W regeneracji ważne są także pełnowartościowe białka, które znajdzie Pan w produktach pochodzenia zwierzęcego. Posiłki powinny być spożywane częściej, a w mniejszych objętościowo porcjach. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o rozszerzanie diety, byłaby kontrola i zgoda lekarza. Proszę pamiętać, że wprowadzamy produkty powoli, w mniejszych ilościach, obserwując reakcje organizmu.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty