Dlaczego podnosi mi się ciśnienie?

Po przebiegnięciu 1500 metrów jest to bieg spokojny podnosi mi się ciśnienie 155na 85 i puls 95 mam 52 lata zastanawiam się czy jest to normalne czy mam jakieś problemy z ciśnieniem

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli po zaprzestaniu wysiłku ciśnienie tętnicze i puls powracają do prawidłowych wartości to jest to zjawisko fizjologiczne (przed wykonaniem pomiaru należy odczekać około 10 minut w spoczynku). Jeśli natomiast wartości te utrzymują się pomimo zaprzestania wysiłku, należy się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego i przeprowadzić diagnostykę w kierunku nadciśnienia tętniczego.