Dystorsja odcinka szyjnego po wypadku

Witam. Mam 25 lat i została u mnie stwierdzona dystorsja odcinka szyjnego. Mianowicie cztery dni temu miałam wypadek samochodowy, okazało się że wystąpiła dystorsja odcinka szyjnego i mam nosić kołnierz ortopedyczny i za dwa tygodnie zgłosić się do kontroli. Pan doktor powiedział mi że mogę zdejmować go na noc i tutaj się zastanawiam czy w momencie kiedy go zdejmuję, czy mogę poruszać delikatnie szyją na boki czy starać się jak najmniej nią ruszać żeby nic się nie stało? Czego unikać żeby nie narobić sobie problemów i żeby dystorsja odcinka szyjnego szybko zniknęła. Czy rzeczywiście powinnam zdejmować kołnierz na noc, czy to nie wpłynie na to, że dystorsja się pogłębi? Ufam mojemu lekarzowi, ale wolę zapytać u innego źródła, żeby nie mieć żadnych wątpliwości. Czy po dwóch tygodniach dystorsja się wyleczy i juz bede mogla pozbyc się kołnierza? Ile zazwyczaj
leczy się dystorsja odcinka szyjnego kręgosłupa?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, proszę stosować się do zaleceń lekarskich i minimalizować ruchy kręgosłupem szyjnym. Pozdrawiam.