Gruczolak - czy powinnam wybrać się na biopsję bądź jakieś inne badania?

Witam!

Około 2 tygodni temu byłam na USG piersi - lekarz stwierdził u mnie gruczolaka lewej piersi znajdującego się w górnej części piersi, jednak od niedawna wyczuwam u siebie w tej samej piersi kolejny guzek, jest on jednak na dole, mniej więcej 2 cm od sutka. Jest on wyczuwalny i czasami pobolewa, nawet gdy go nie ruszam - czy to może być drugi gruczolak, czy coś innego? Lekarz po wykryciu tego pierwszego gruczolaka powiedział, że biopsja nie jest potrzebna - zalecił branie tabletek M*** przez 3 miesiące i jeśli guzek nie zniknie - mam pojawić się u niego na badaniu.

Martwi mnie jednak ten guzek na dole, ponieważ słyszałam, że gruczolaki nie bolą, a tamten boli gdy jestem mniej więcej tydzień przed miesiaczką. Czy to normalne? Czy powinnam wybrać się na biopsję bądź jakieś inne badania?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Gruczolaki to łagodne zmiany w piersiach, spowodowane zwykle zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie. Trudno mi ustosunkować się do drugiego guzka - napisała Pani, że wyczuwa go od jakiegoś czasu, ale zaledwie 2 tygodnie temu było USG piersi i lekarz wykryłby jedynie jeden guzek w innym rejonie piersi? Być może zatem to co Pani wyczuwa to zaledwie zagęszczenie prawidłowej tkanki piersi.

Przed miesiączką w organizmie fizjologicznie dochodzi do zatrzymania wody, także w tkance piersi, co może powodować dolegliwości bólowe.

Postępowanie w przypadku wykrytego guzka w dużej mierze zależy od indywidualnej oceny pacjentki, tzn. konieczna jest znajomość wieku, ewentualnego obciążenia czynnikami ryzyka raka piersi

Niestety ja powyższych danych nie znam, a więc trudno mi coś doradzić w Pani przypadku. Proszę zdać się na lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie