Jak często wykonywać badanie d-dimerów?

Dzień dobry. Co ile należy wykonywać badanie ddimery i doppler? Bardzo się boję zakrzepicy. Często boli mnie noga w lydce i jest po pracy opuchnieta.. Dotychczas doppler nic nie wykazal. Co ile powinno się robić badanie ddimery??.

Lek. Paweł Szadkowski

Badania takie należałoby wykonać dopiero przy faktycznym podejrzeniu zakrzepicy. Jeśli obawia się pani wystąpienia choroby, sugerowałbym raczej prawidłową kontrolę jej czynników ryzyka (m.in. palenie papierosów, doustną antykoncepcję hormonalną, odwodnienie, żylaki kończyn dolnych, długie unieruchomienie, praca w pozycji siedzącej...), niż wykonywanie niepotrzebnych badań. Lekarz pierwszego kontaktu powinien pomóc pani w ocenie niektórych czynników ryzyka.