Jak poradzić sobie ze strachem przed rakiem, chorobami i śmiercią?

witam . Mam taki problem ze wyszukuje sobie rożne choroby a to jestem po operacji lekarz wykryl jakies zbrubienie i kazal masowac dla mnie to moze byc juz rak a to kluje w boku to tez pewenie cos niebezpiecznego . Obawiam się za to bardziej moja psychika juz strach przed rakiem chorobami smiercia jak mam sobie z tym poradzic ??? terapie odpadaja nie mam na to czasu.. ale dochodze do wniosku ze potrzebuje pomocy...jak mam sobie sama pomóż ?????

Witam,
Jeśli lekarz nie stwierdził podłoża somatycznego Pani problemów, tzw. jeśli nie wykrył żadnej choroby, Pani obawy mogą świadczyć o zaburzeniu, które nazywa się lęk o zdrowie, czyli hipochondria. W leczeniu hipochondrii skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna. Czas trwania to ok. 12 godzinnych spotkań, raz w tygodniu. Zachęcam do poświęcenia tego czasu, by pod okiem psychoterapeuty poradzić sobie z problemem. Samodzielne próby radzenia sobie mogą zająć znacznie więcej czasu.
Gdyby jednak nie zdecydowała się Pani na terapię warto zajrzeć do książki "Lęk i fobia" wyd. WUJ.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

jesli nie ma Pani czasu na terapie, to znaczy, ze temat o ktorym Pani pisze jest niewazny lub malo wazny...samej jest bardzo trudno... a odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza