Jak pozbyć się uczucia winy po zwróceniu uwagi partnerowi?

Witam. Jestem nieśmiała i zamknięta w sobie, ale od półtora roku mam córeczkę, którą nadaje mi sens życia. Niestety ciąża zmusiła mnie do przerwania studiów. Chciałabym wrócić, ale narzeczony nie za bardzo chce się zgodzić. Szkoda mu pieniędzy, nie rozumie jakie to dla mnie ważne, a ja uległam i tak jest w każdej kwestii. Główny problem jednak tkwi w tym, że nawet jak on zawini, a ja zwrócę mu uwagę, czuję się po tym winna, że przesadziłam i za dużo od niego oczekuję. Jak Pozbyć się tego uczucia

Witam,

Mam wrażenie, że doświadcza Pani lęku i poczucia winy w relacji z partnerem: („przesadziłam”, „zachowam to dla siebie nie chcę mu robić przykrości”, „co on sobie pomyśli jak powiem”, „przesadziłam i za dużo oczekuję”.
Może warto spróbować nauczyć się życia z tak silnym partnerem i zacząć troszczyć się o własne potrzeby! Proszę spróbować odpowiedzieć sobie na pytania: czy otwarcie komunikuję Partnerowi swoje potrzeby?, czy w związku postępuję w zgodzie ze sobą?, jak często ulegam/wycofuję się i co wtedy czuję? Czy jest mi z tym dobrze? Proszę zastanowić się i porozmawiać z partnerem o tych kwestiach. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, warto byłoby skorzystać z możliwości jakie oferuje terapia par.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?fref=nf

Nadmierna nieśmiałość, poczucie winy czy branie odpowiedzialności za innych może być przejawem trudności osobowościowych. Często idzie w parze z lękiem przed odrzuceniem, niskim poczuciem własnej wartości, brakiem asertywności, trudnością w komunikowaniu swoich uczuć czy emocji oraz trudnością w stawianiu granic. Zachęcam do kontaktu z psychologiem i podjęcia pracy nad sobą, zanim całkowicie zrezygnuje Pani z siebie na rzecz potrzeb innych.