Jak schudnąć i odmienić swoje życie?

mam 16 lat i waze ponad 90 kilo i nienawidze nie tylko swojego ciała ale i mojego podejścia..nienawidze braku silnej woli.Chciałabym być w końcu szczęśliwa nastolatką bo narazie jestem dziewczyną z wieczną depresją bez pomysłu na siebie i zmiany na lepsze..

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ten wewnętrzny stan braku samoakceptacji jest wykształcony w wyniku negatywnych myśli i nie zniknie pod wpływem utraty masy ciała. Starania o zaakceptowanie siebie są pierwszym krokiem, jaki należałoby podjąć w tym przypadku.
W kwestii żywienia, warto przeanalizować swoje nawyki i wprowadzić zmiany, które pomogą zredukować masę ciała.
Przede wszystkim proponuję wprowadzić system 5 posiłków dziennie- mniej objętościowo, ale częściej. Taka regularność wpłynie korzystnie na metabolizm.
Konieczna jest też rezygnacja ze słodyczy i słonych przekąsek typu chipsy.W momencie pokusy, warto sięgnąć po świeży owoc lub warzywo, bądź też przygotować koktajl na bazie owoców i jogurtu, czy sporadycznie galaretkę z owocami.
Spośród produktów zbożowych polecam wybierać pełoziarniste. Źródłem białka w diecie powinno być natomiast chude mięso i ryby oraz produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (najlepiej 1,5%)
Warto też wprowadzić codzienną aktywność fizyczną. Może to być początkowo zaledwie 20 min ćwiczeń, które stopniowo będą wydłużane.

Z ciałem należy współpracować, odczytywać prawidłowo jego sygnały. Jeżeli nie dopieszczamy go ruchem, jedzeniem i myślami, to robi nam pod górkę. Nie ma innego wyjścia. Ono nie potrzebuje diet, głodzenia i umartwiania. Jedzenie naturalne, wolne od chemii, dopasowane do pór roku, naturalnie przygotowywane spowoduje dążenie ciała do równowagi. Powrót do tradycyjnego odżywiania w oparciu o pełne zboża, warzywa, fasolki odkwasi organizm, co ułatwi chudnięcie i pozytywne myślenie. Odżywianie wpływa na emocje i często nie pozwala na złapanie głębszego oddechu. Daj sobie pomóc :)

Witam, z reguły brak silnej woli jest związany ze stawianiem sobie mało realnych celów. Oszukujemy siebie, że od jutra przejdziemy na dietę i schudniemy 25 kg w miesiąc. Należy podejść do sprawy spokojnie. Ustal sobie realny cel np. 1 kg tygodniowo. Przemyśl swój sposób odżywiania i zanotuj jakie błędy popełniasz. Następnie zastanów się nad racjonalnym jadłospisem dla siebie. Ważne żeby uwzględniał on minimum 4 posiłki dziennie. Buduj te posiłki z produktów naturalnych, nie przetworzonych, o dużych wartościach odżywczych. Sprawdź jak wygląda piramida żywieniowa i zobacz jakie powinny być proporcje poszczególnych produktów w codziennej diecie. Poza tym włącz odpowiednią ilość ruchu i 1 raz w tygodniu monitoruj efekty diety. Zmiana sposobu odżywiania oraz sport wpłynął pozytywnie nie tylko na zmianę figury, ale także poprawią Twoje samopoczucie.