Jak uchronić się przed lękiem pobytu w szpitalu psychiatrycznym?

Jak przezwyciężyć lęk przed szpitalem psychiatrycznym? Choruję na depresję, w ostatnim czasie stan się znacznie pogorszył. Lekarz sugeruje hospitalizację. Jednak nie chcę się na to zgodzić. Boję się po prostu, że będę traktowany jak osoba niepoczytalna, bez żadnych praw i wolności - jako ten pacjent drugiej kategorii. Poza tym istnieje wiele opinii na temat wręcz żałosnej jakości szpitali psychiatrycznych w Polsce, tj. brud, wygląd więzienia w czasach PRLu, brak klamek wewnątrz i wiele innych.

Witam Pana
Domyślam się, że leczy Pan depresję tylko
za pomocą środków farmakologicznych.
Przyczyną depresji są zarówno czynniki
biologiczne jak też, a właściwie przede wszystkim,
czynniki psychologiczne oraz środowiskowe.
Oznacza to, że przyczyna depresji leży
głębiej, nie tyle w ciele, co w duszy.
Zatem pomocy potrzebuje również dusza.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi
środkami farmakologicznymi.
Powinien Pan wiedzieć, że leczenie farmakologiczne
nie leczy depresji i nie rozwiązuje żadnych
problemów, jedynie tłumi objawy.
Żaden z leków psychotropowych nie zwalcza
też przyczyny choroby.
Gdy choroba jest zaawansowana i chory
nie jest w stanie funkcjonować, konieczne
jest stosowanie środków farmakologicznych,
które sprawiają, że dolegliwości związane z depresją
stają się łatwiejsze do zniesienia.
Aby wyleczyć depresję należy przede wszystkim
wyeliminować jej przyczyny, a tego można
dokonać tylko wtedy, gdy leczenie
farmakologiczne połączy się z psychoterapią.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii,
która jest najskuteczniejszą formą leczenia depresji.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, jeżeli obawia się Pan pobytu w szpitalu, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem, rozwiać wszelkie wątpliwości. Rozumiem że czuje Pan niepokój, zwłaszcza po przejrzeniu wielu różnych informacji w internecie. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń co do opieki, może korzystać Pan z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, którzy pracują w szpitalu i świadczą między innymi pomoc pacjentom w dochodzeniu praw w sprawach związanych z przyjęciem, leczeniem, warunkami pobytu i wypisaniem ze szpitala. Rzecznicy są zatrudnieni przez Rzecznika Praw Pacjenta, nie są pracownikami szpitala. Przesyłam link do artykułu: http://www.psychiatria.pl/artykul/pacjent-w-szpitalu-psychiatrycznym/12667/2 , http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19941110535
Pozdrawiam serdecznie