Jak USG liczy ciążę, czy od daty zapłodnienia, czy od OM?

Witam serdecznie! Chciałam się dowiedzieć jak USG liczy ciążę, czy od daty zapłodnienia, czy od OM. Według badania usg w grudniu byłam w 10w6d, a według OM powinnam być w 12w1d. Termin porodu z OM mam na 26 czerwca, a z USG na 4 lipca, na którym terminie mam się bardziej skupić? Kolejne badanie było wykonane w 14w5d wg OM, a lekarz wpisał do kart tydzień 14, czy zatem do zapłodnienia doszło tydzień pózniej?

Badanie usg jest obowiązujące, jeśłi jego wynik odbiega od wyliczonego tygodnia więcej niż 5 dni. Chcąc ustalić najpewniejszą datę spodziewanego terminu porodu, proszę dodać 29 tygodni i 1 dzień do daty grudniowego badania, kiedy miała Pani 10 tygodni i 6 dni. Proszę policzyć stosując zwykły kalendarz.