Jak wywołać miesiączkę?

Dzień dobry. Mam 15 lat od ponad miesiąca nie mam miesiączki. Wcześniej nigdy się cos takiego nie zdarzało.Bardzo się tym martwię i nie wiem co mam robić dalej..Wstydze się isc z tym do lekarza, bo jeszcze nigdy nie byłam u ginekologa. Mamie tez nie chce nic mówić bo zaczęłam się odchudzać i przestałam  jeśc mięso. . Mama zapewne by powiedziała ze to wszystko przez to odchudzani ale ja przecież nie głoduje   . Boje się czy brak miesiączki nie jest spowodowany jakas chorobą bo w ciąży na pewno nie jestem. Czy są jakieś naturalne sposoby na wywołanie miesiączki? Jeżeli tak to jakie. Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Lek. Łukasz Kowalski

Mam 15 lat od ponad miesiąca nie mam miesiączki. Bardzo się tym martwię. Być może to dlatego, że zaczęłam się odchudzać i nie jem mięsa.
Czy są jakieś naturalne sposoby na wywołanie miesiączki?

Witam!

Rozumiem, że od 30 dni, nie ma Pani miesiączki.  Taka sytuacja nie budzi niepokoju, ponieważ jest to niedługa przerwa, poza tym osoby bardzo młode mogą mieć cykle jeszcze nie w pełni uregulowane. Ponadto tak, jak Pani wspomina - zmiana diety, spadek masy ciała również mogą wpłynąć na opóźnienie miesiączki. Przy tym trzeba pamiętać, że zbyt restrykcyjna dieta i zbyt gwałtowny spadek masy ciała, zwłaszcza u osób w młodym wieku, może doprowadzić do wtórnego braku miesiączki - dlatego ważne jest by dieta była prawidłowo zbilansowana, a spadek masy ciała był stopniowy.
Niestety nie ma domowych sposobów wywołania miesiączki, dlatego jeżeli okres nie pojawi się w ciągu następnych 2 tygodni proponuję wizytę kontrolną u ginekologa.

Tutaj znajdzie Pani artykuł: rzadkie miesiączki.
Serdecznie pozdrawiam!

Magdalena Mroczek

Jeśli chodzi o Pani miesiączkę, to trzeba wziąć pod uwagę, ze cykle, szczególnie na początku miesiączkowania mogą być bardzo nieregularne. Nie należy się tym przejmować. W przyszłości powinny one ulec uregulowaniu w sposób samoistny i bez pomocy żadnych leków. Jeśli tak się nie stanie wtedy będzie można próbować regulować ich długość w sposób farmakologiczny. Na chwilę obecną nie ma jeszcze takiej potrzeby. Poza tym na długość cykli może mieć wpływ styl życia odżywianie, stres. Stres zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, prowadząc do zmniejszonego wydzielania hormonu o nazwie gonadoliberyna. Hormon ten opóźnia owulację. Do zatrzymania miesiączki może dojść nawet w kilka tygodni po wystąpieniu stresującego zdarzenia.
Okres może też spóźniać się na przykład przy zbyt intensywnych ćwiczeniach tj. przebiegnięcie maratonu. Pojawiają się wtedy niedobory w mikro i makroelementach. Zbyt intensywnie uprawiany sport zmniejsza ilość estrogenu.
Czasami nieregularne miesiączki pojawiają się przy destabilizacji hormonów tarczycy jej nadczynności lub niedoczynności. Wtedy pojawiają się jednak również dodatkowe objawy. Jeśli one wystąpiły, proszę skontaktować siez lekarzem rodzinnym.
Poza tym nieregularne miesiączki pojawiają się przy zbyt niskiej masie ciała. Może to prowadzić nawet do stałego zaniku miesiączki. W takim wypadku niezbędny jest kontakt z lekarzem i leczenie.
Jeśli okres nie pojawi się za 2-3 tygodnie proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do ginekologa.