Jaka jest przyczyna erytomelalgii?

Jestem prawie pewny, że mam erytromelalgię. Pasują wszystkie objawy, wygląd stóp, a nawet to, że przyjmowane antydepresanty (z zupełnie innego powodu) zmniejszyły objawy. Odstawiłem je i wróciło wszystko - palące, czerwone stopy z rozszerzonymi żyłami, gdzie ulgę daje podniesienie ich do góry lub zimna woda. Pytanie jest tego typu: który lekarz w Polsce zajmuje się tym tematem, będzie w stanie potwierdzić diagnozę i zbadać czy to odmiana pierwotna czy wtórna, a jeżeli wtórna to co jest przyczyną? Najprawdopodobniej wrócę do antydepresantów, skoro niwelowały objawy (bo wiem, że samej erytromelalgii nie da się leczyć), ale chodzi mi o stwierdzenie czy jest jakaś przyczyna (przy odmianie wtórnej), którą trzeba leczyć.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

erytromelalgia, czyli bolesny rumień kończyn, jest stosunkowo rzadką chorobą – w postaci pierwotnej, idiopatycznej, u podłoża leży mutacja genu SCN9A i rozpoznanie choroby opiera się na kryteriach klinicznych. Rozpoznanie kliniczne opiera się na ocenie zgłaszanych dolegliwości: charakteru napadów, czasu trwania, rodzaju i umiejscowienia bólu.

Natomiast dużo częściej bolesny rumień kończyn występuje w postaci wtórnej, w wyniku powikłań innych chorób. Diagnostyka jest bardzo szeroka i tylko internista, na podstawie zebranego wywiadu, jest w stanie ocenić jakie badania są konieczne. Podstawowym celem w diagnostyce jest wykluczenie chorób związanych z układem krwiotwórczym, cukrzycy, zaburzeń neurologicznych (neuropatii) i chorób zakaźnych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-krwi-charakterystyka-przyczyny-rodzaje-leczenie-profilaktyka.

Zgłaszane przez pana objawy mogą skłonić internistę do pokierowania Pana do hematologa lub neurologa, gdzie diagnostyka będzie bardziej szczegółowa. Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-obwodowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.