Jaka kest przyczyna tych ucisków w gardle?

Dzień dobry, w marcu tego roku po raz pierwszy poczułam uczucie ucisku w gardle, byłam przed maturą ale przeszło. Wróciło pod koniec sierpnia, do tego doszły obawy, lekka chrypka i uczucie że jak przełykam to czuję tą 'gulę' ale nie zawsze. Wymacałam sobie również powiększone węzły chłonne Czy to może być rak krtani, tarczycy lub gardła? Nigdy nie paliłam papierosów a alkoholu spożywałam bardzo mało. Strasznie panikuje. Mam 18 lat

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku opisanych przez Panią dolegliwości konieczny jest kontakt z lekarzem. Na początek proponujemy wizytę u laryngologa, który zleci Pani odpowiednie badania i na ich podstawie będzie mógł określić przyczynę problemu.

Ucisk w gardle może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Czasami za jego powstanie mogą odpowiadać problemy laryngologiczne, np. rozwijająca się infekcja dróg oddechowych. Aby wykluczyć choroby gardła i krtani warto wykonać m.in. usg szyi. Jeżeli laryngolog nie stwierdzi żadnych niepokojących schorzeń, należy poszerzyć diagnostykę. Czasami ucisk może pojawić się w wyniku choroby refluksowej przełyku. W takim wypadku wskazany jest kontakt z gastroenterologiem, który zleci Pani dodatkowe badania, w tym gastroskopię. Przyczyną takich dolegliwości mogą być również problemy z tarczycą, nie zaszkodzi więc dodatkowa konsultacja z endokrynologiem.

W przypadku, gdy badania nie wykażą niepokojących zmian można podejrzewać, że za Pani schorzeniem stoją czynniki psychiczne. Zdarzają się pacjenci, którzy odczuwają ucisk w gardle na tle nerwowym. W tej sytuacji rozwiązaniem może być rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą.

Więcej szczegółowych informacji na temat ucisku w gardle może Pani przeczytać w artykule opublikowanym w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/ucisk-w-gardle-przyczyny-objawy-leczenie-powiklania

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ucisku-w-gardle-u-27-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ucisku-w-szyi-u-29-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ucisku-na-szyi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.