Jasnobrązowa wydzielina przed okresem

Pozdrawiam serdecznie!

Właśnie skończyłam brać tabletki antykoncepcyjne, by zrobić przerwę na miesiączkę, a tu mała niespodzianka! Od razu następnego dnia zauważyłam na majtkach jasnobrązową wydzielinę. Zauważyłam też, że od pewnego czasu mam bóle podbrzusza i wzdęcia. Raz odczuwałam taki ból przez 3 dni i nie mogłam nawet normalnie usiąść. Podczas stosunków przestałam odczuwać przyjemność, wręcz zaczyna sprawiać mi to mały ból! Co to oznacza?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Brązowe plamienie to nic innego jak delikatne krwawienie, które w tym przypadku prawdopodobnie jest początkiem miesiączki. Opisane przez Panią objawy mogą należeć do zbioru efektów ubocznych hormonalnej antykoncepcji. Proszę pamiętać, że w tabletkach, które Pani przyjmuje, znajdują się hormony, które wpływają na cały organizm. Ból podczas stosunków może być spowodowany niedostatecznym nawilżeniem pochwy. Proszę spróbować użyć intymnego żelu nawilżającego. Jednak jeżeli nieprzyjemne objawy będą się utrzymywać, konieczna będzie niezwłoczna wizyta u ginekologa, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia, tj. zapalenie w obrębie dróg rodnych lub endometrioza.

Pozdrawiam serdecznie!