Kiedy niemowlęciu rozszerzać dietę?

Witam mój synek skończył 4 miesiące , karmie cały czas piersią czy to już czas żeby zacząć rozszerzać mu dietę ? I od czego zacząć

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o tym, aby starać się karmić wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym do ukończenia szóstego miesiąca życia dziecka.

Według polskich zaleceń rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Zależne jest to od gotowości malucha do wprowadzania pokarmów stałych.

Jednocześnie większość maluszków daje takie znaki w okolicach szóstego miesiąca, a są nimi: umiejętność stabilnego siedzenia, trzymanie sztywno główki czy też chwytanie jedzenia i trafianie nim do ust. Dziecko nie powinno wypychać pożywienia bądź podawanej mu łyżeczki językiem i powinno wykazywać zainteresowanie jedzeniem.

Rozszerzanie diety najlepiej zacząć od warzyw: marchewki, dyni, ziemniaków. Stopniowo może dodawać również owoce oraz kaszki czy też mięso. O kolejności decyduje jednak rodzic lub pediatra.

Temat ten został szerzej opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.