Kłucie w jajnikach a obecność płynu w jamie Douglasa

Proszę o poradę: od dłuższego czasu odczuwam "kłócie" w jajnikach. Konsultacje u różnych ginekologów nic nie dały (usg w normie, cytologia również, fsh 1,2, prolaktyna, testosteron w normie). Ostatnio miałam rezonans dolnego odcinka kręgosłupa. W opisie dodano: w jamie Dauglasa obecność płynu wymagana konsultacja ginekologiczna. Co to może oznaczać?

Lek. Tomasz Budlewski

Zatoka Douglasa, czyli zagłębienie odbytniczo-maciczne, jest to najniżej położony uchyłek otrzewnej, umiejscowiony pomiędzy tylną ścianą macicy a przednią ścianą odbytnicy. Niewielka ilość płynu w zatoce występuje dość często. Raczej nie ma powodu do niepokoju z tego powodu. Zazwyczaj obecność płynu u kobiet świadczy najczęściej o patologii w zakresie miednicy małej, macicy i/lub przydatków (zapalenie, po jajeczkowaniu, pękniętym pęcherzyku Graffa, pękniętej torbieli jajnika) lub może być ewentualnie objawem zapalenia jelit.

Proszę postępować wg zaleceń i udać się z wynikiem badania do ginekologa.