Kontakt z chorymi na rumień w 7 miesiącu ciąży

Ciąża a rumień. Witam jutro z ferii wraca moj 14 letni pasierb, dzis dowiedziałam sie ze miał kontakt z kuzynami chorymi na rumień. Jestem w 7 m-cu ciąży i akurat przechodze infekcję drog oddechowych a moja 2,5 letnia corka ma ostre zapalenie krtani. Chciałbym wiedziec czy istnieje ryzyko zarazenia sie rumieniem i jakie moga byc tego konsekwencje dla mojego nienarodzonego dziecka?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Rumień zakaźny jest chorobą wirusową. U kobiet w wieku rozrodczym około 60-80 % posiada nabytą odporność na zakażenie. U matek wrażliwych na zakażenie w ok 20 % przypadków może dojść do zakażenia płodu. Wirus może przejść przez łożysko i doprowadzić do zakażenia płodu. Warto udać się na wizytę do specjalisty ginekologa.