Krwawienie u pacjenta zaintubowanego od siedmiu dni po zapaści

Pacjent zaintubowany od7dni po zapaści nie oddycha samodzielnie. Krwawienie z nosogardzieli (uszkodz. w wyniku intubacji) uniemożl. usunięcie rurki intubacyjnej. Dwukrotne tamponady tylnie, płukanie sondą żołądka-treść krwisto mulista. Krwawienie wciąż trudne do zahamowania (bronchoskopia ,odsysanie, transfuzja krwi). W morfologii spada PLT110; limfocyty0,5;rośnie fibrynogen4,5;troponina;CRP i APTT.Komplikacja-zapalenie płuc, w gazometrii objawy zasadowicy.Jakie działania będą najskteczniejsze?

Aleksander Ropielewski

Zważywszy na ciężki stan pacjenta, należy wyrównywać zaburzenia krzepnięcia i morfologii krwi i gospodarki wodno-elektrolitowej oraz leczyć przyczynę zaburzeń krzepnięcia (stan zapalny, uraz). Konkretne postępowanie zależy od stanu pacjenta i jego rokowań.

Witam!
Rzeczywiście bardzo trudny przypadek - rurki dotchawiczej nie można usunąć ze względu na utrzymanie drożności dróg oddechowych, ale stanowi to też źródło podrażniania miejsca uszkodzenia śluzówki. Odpowiedzi łatwej na to nie ma. Na pewno potrzeba czasu, aby dane miejsce się zagoiło, więc moim skromnym zdaniem potrzeba sedacji pacjenta i jednocześnie podawania środków ułatwiających krzepnięcie w tym przetoczenie osocza świeżo mrożonego, no i w ostateczności podawanie rekombinowanego czynnika VII.
Jest to trudne zagadnienie, na które nikt nie udzieli pani jasnej odpowiedzi. Trzeba próbować najlepiej kilku rzeczy i obserwować efekty, niestety.
Pozdrawiam.